NIE dla udostępnienia list wyborców Poczcie Polskiej S.A.
W ostatnich dniach na elektroniczną skrzynkę podawczą Urzędu Gminy Malczyce, podobnie jak innych urzędów gmin na terenie kraju wpłynęła korespondencja z Poczty Polskiej S.A. o udostępnienie temu podmiotowi rejestru zawierającego dane mieszkańców m.in. imię i nazwisko, PESEL czy adres zamieszkania.
Zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym brak jest podstaw pozwalających Urzędowi Gminy Malczyce, jak innym jednostkom samorządu terytorialnego, na udostępnienie Poczcie Polskiej S.A. wnioskowanych danych. Poczta Polska powołując się w swoim wniosku na ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 działa oraz decyzję (polecenie) Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. sporządzenia nowego rodzaju rejestru obejmującego dane wrażliwe mieszkańców gminy, nie miała do tego prawnych podstaw.
Źródłem obowiązków po stronie wyznaczonego operatora w tym przypadku Poczty Polskiej S.A., dotyczących realizacji zadań związanych z organizacją wyborów nie może być polecenie (decyzja czy inne rozstrzygnięcie) jakiegokolwiek organu administracji rządowej, lecz przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Obecnie ani Kodeks wyborczy ani żadna inna ustawa nie nakładają na Pocztę Polską S.A. zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta. Nie ma również aktu prawnego, który przewidywałby głosowanie w trybie korespondencyjnym. Ustawa z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. nie ma zakończonej procedury ustawodawczej, bowiem po uchwaleniu jej przez Sejm RP przekazana została pod obrady Senatu. Tym samym nie może stanowić podstawy działania władzy publicznej.
Wobec powyższego gmina Malczyce odmówiła udostępnienia Poczcie Polskiej S.A. danych osobowych mieszkańców gminy Malczyce do momentu kiedy możliwość taka zostanie uregulowana w obowiązującym porządku prawnym.