W dniu 4 sierpnia w ramach upamiętnienia 76. rocznicy mordu mieszkańców Warszawy przez nazistów wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Malczyce Moniką Krzywdzińską złożyli symboliczną wiązankę kwiatów oraz zapalili znicz na płycie przy obelisku upamiętniającym walkę Polaków z nazistami w czasie II Wojny Światowej.
Rzeź Ochoty, 4 sierpnia?4 sierpnia żołnierze kolaboracyjnego pułku szturmowego SS RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Narodowa) zaczęli gwałcić, rabować i mordować cywilów na Ochocie. Do szczególnie brutalnych scen dochodziło na ochockim Zieleniaku, który stał się przejściowym obozem dla ludności cywilnej. Zwłoki zamordowanych i zmarłych więźniów obozu były palone w sali gimnastycznej Liceum im. Hugona Kołłątaja. Ogółem śmierć w powstaniu poniosło ok. 10 tysięcy mieszkańców Ochoty, w tym około 1000 na terenie Zieleniaka.
Rzeź Woli, 5-7 sierpnia?Od tzw. czarnej soboty 5 sierpnia do 7 sierpnia na Woli zamordowano od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej. Rzezią dowodził SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth, nazwany później katem Woli. Ciała ofiar były palone, a osoby, których nie zamordowano, trafiły do obozów koncentracyjnych. Rzezi Woli dokonali w dużej mierze żołnierze z dywizji Dirlewangera, złożonej z wyciągniętych z więzień i obozów niemieckich kryminalistów. Oddział już wcześniej ?zasłynął? niebywałym okrucieństwem wobec ludności cywilnej. Sam Reinefarth nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swoje zbrodnie.
Bohaterowie, a zarazem ofiary Powstania Warszawskiego to zarówno powstańcy jak i cywilni mieszkańcy, którzy w sposób bestialski i okrutny zostali pozbawieni życia. Chciałbym, abyśmy dzisiaj przy okazji 76. rocznicy tych strasznych wydarzeń oddali cześć pamięci ofiar mordu mieszkańców stolicy naszego państwa i zapalili symboliczny znicz, który będzie płonął w Malczycach do 3 października, upamiętniając czas trwania powstania w 1944 roku jak i okrutną zbrodnię wymierzoną w naród polski – skomentował wójt Piotr Frankowski.