Ekopracownia w Malczyckiej szkole podstawowej

paź 10, 2024

 

Nauczyciele szkoły podstawowej w Malczycach odpowiedzieli  na możliwość złożenia wniosku  i pozyskania dotacji  ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska              i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej- część pn. „Ekopracownia – zielone serce szkoły”. Nasza szkoła otrzymała 50. 000 zł. na stworzenie ekopracowni.

Pomysł pracowni opiera się na radykalnej zmianie  aranżacji wnętrza. Innowacją w urządzeniu ekopracowni jest stworzenie minilaboratorium, czyli w praktyce stanowisk badawczych, zaopatrzenie sali w takie wyposażenie, które pozwoli na stosowanie innowacyjnych metod, form, treści w zdobywaniu wiedzy i umiejętności przyrodniczo-ekologicznych przez wszystkich uczniów szkoły. W sali będą odbywać się prelekcje, spotkania z ekspertami, pokazy, konkursy, lekcje otwarte.  Projekt obejmuje wiele zadań włączających do pracy wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły,  rodziców i inne podmioty z terenu gminy. Zakupione pomoce zostaną wykorzystane do  rozwijania pasji, zainteresowań, prowadzenia doświadczeń i badań w terenie. Nowoczesna i atrakcyjna sala, bogaty zasób pomocy dydaktycznych zachęci uczniów do udziału w konkursach, akcjach i imprezach  o tematyce ekologicznej.

Ekopracownia zapewni uczniom nie tylko atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy, ale  i prezentacji interesujących ich tematów związanych ze środowiskiem przyrodniczym i propagowaniem wiedzy ekologicznej. Działania związane z projektem upowszechnią wśród uczniów postępowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, przestrzeganie zasad zachowania na terenach chronionych, podejmowanie zadań proekologicznych, dbanie  o własne zdrowie. Uwrażliwią na piękno przyrody, w tym  własnego regionu. Nauczą rozpoznawania    i wskazywania zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających z działalności człowieka,  a także zagrożeń dla człowieka wypływających ze środowiska.

W ramach realizacji projektu ze środków własnych wyremontowano salę. Natomiast z dotacji zostały zakupione wyposażenie ( meble, stoliki, krzesełka), atrakcyjne pomoce dydaktyczne, mikroskopy, sprzęt elektroniczny, ( monitor interaktywny, drukarkę, laptopa), zestawy do badania gleby, powietrza, preparaty zoologiczne, biologiczne, zgniatarkę do butelek plastikowych, materiały biurowe, dekoracje. Autorkami nagrodzonego projektu są panie:   M. Przybycień i M. Gruca, A. Iwaszko. Koordynatorem projektu została pani Iwona Woźniakowska.

 

 

Share This
Skip to content