Gmina Malczyce popiera stanowisko ZGWRP
Obowiązek zakładania i prowadzenia szkół i placówek publicznych jest obecnie zadaniem własnym samorządów terytorialnych, natomiast obecny system finansowania zadań oświatowych przez samorządy jest nie do przyjęcia i w aspekcie zapowiadanych protestów środowisk nauczycielskich może doprowadzić w takich gminach, jak nasza do katastrofy finansowej.
Obecny system finansowania oświaty zakłada finansowanie z trzech źródeł: subwencji ogólnej, dotacji celowych, oraz dochodów własnych JST. Niestety, wraz z reformą oświaty i jej nowymi zadaniami, koszty jej prowadzenia wzrastają drastycznie, a subwencje oświatowe w coraz mniejszym stopniu pokrywają te koszty. W gminie Malczyce w roku 2018 koszty związane z prowadzeniem całej oświaty kształtowały się na poziomie 7 mln 315 tys. w tym bieżące 5 mln 077 tys. Należy jeszcze pamiętać o zapomnianym przez wszystkich przedszkolu, którego ciężar finansowania w 90 % spada na gminę i wynosił 1mln 750 tys., natomiast z roku na rok ze względu na obniżony wiek przyjęcia dzieci, koszty rosną po stronie samorządu.
Jeżeli więc zsumujemy ogólnie subwencje i dotację z ministerstwa oświaty to otrzymaliśmy w 2018 roku 4 mln 231 tys. a łączny koszt utrzymania wyniósł 9 mln 689 tys. Kwota, którą Gmina musiała dopłacić z dochodów własnych to 4 mln 837 tys. Obecnie Minister Edukacji prowadzi ze środowiskiem nauczycielskim negocjacje płacowe, które oczywiście uważamy, że powinny przynieść nauczycielom zakładane wzrosty wynagrodzenia. Pojawia się kwestia, której nikt nie porusza – czy samorząd otrzyma środki na wzrost wynagrodzeń?
Biorąc pod uwagę fakt, iż Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Finansów określają sposób podziału części oświatowej subwencji ogólnej oraz dokonują podziału kwoty subwencji pomiędzy JST, informują jednostki samorządu terytorialnego o wysokości planowanych oraz ostatecznych kwot subwencji ogólnych oraz o ich zmianach, a także ustalają średnią wysokość wynagrodzenia dla nauczycieli na danym poziomie awansu zawodowego, uważamy, że byłoby zasadne przejęcie chociażby obowiązku wypłat wynagrodzeń nauczycielskich przez budżet państwa, do których z własnych środków, tylko w szkole podstawowej dopłacimy w 2019 roku ok. 350 tys. a w przedszkolu 1 mln 400 tys. nie biorąc pod uwagę spodziewanego wzrostu na wynagrodzenia.
W takim tonie wystosowaliśmy jako Urząd Gminy Malczyce pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, Minister Finansów Teresy Czerwińskiej wyrażające nasze poparcie dla listu otwartego ZGWRP w sprawie finansowania zadań oświatowych przez samorządy.