KRUS: Ochrona zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym
Popularyzowanie wśród rolników zasad bezpieczeństwa podczas pracy w rolnictwie ma na celu zmniejszenie liczby wypadków przy pracy rolniczej, która jest szczególnie niebezpiecznai stwarza wiele zagrożeń powodujących wypadki, a w konsekwencji utratę zdrowia lub życia.
Rolnicy do pracy w gospodarstwie rolnym w większości używają maszyn i narzędzi rolniczych, które odgrywają dużą rolę w rolnictwie. Sprzęt rolniczy jest ułatwieniem pracy rolnika, ale też największą przyczyną wypadków przy pracy rolniczej, których powodem jest niewiedza rolników na temat bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń przez nich posiadanych.
Już przy samym nabywaniu sprzętu rolniczego przez rolników powinno się sprawdzić czy posiada on znak CE i deklarację zgodności z obowiązującymi przepisami, a także czy została dołączona instrukacja obsługi w języku polskim, z którą kupujący powinien zapoznać się przed pierwszym użytkowaniem maszyny.
Należy również pamiętać, że ruchome części maszyn rolniczych i urządzeń, takie jak: koła pasowe, pasy, koła zębate, łańcuchy i wały, a także aktywne części zespołów roboczych ? gdy nie muszą pozostawać odsłonięte ze względu na swoją funkcję, powinny być zabudowane lub wyposażone w osłony lub inne urządzenia zabezpieczające. Niedopuszczalne jest demontowanie osłon fabrycznych w maszynach i urządzeniach oraz praca z maszynami i urządzeniami bez osłon.
Wały przegubowo-teleskopowe powinny być osłonięte na całej długości osłoną stałą pełną. Wały odbioru mocy (WOM) ciągników i wały przyjęcia mocy (WPM) maszyn współpracujących powinny być wyposażone w certyfikowane osłony „kielichowe”.
Przed rozpoczęciem pracy ciągnika, maszyny rolniczej lub urządzenia należy sprawdzić prawidłowość działania poszczególnych mechanizmów oraz stan osłon zabezpieczających. Regulowanie i sprawdzanie poszczególnych mechanizmów oraz konserwacja ciagników i maszyn rolniczych może być wykonywane tylko w czasie postoju i przy unieruchomionym silniku oraz przy wyjętym ze stacyjki kluczyku i uruchomionym hamulcu postojowym.
Każda osoba pracująca na gospodarstwie powinna przede wszystkim wiedzieć, że:
– niedopuszczalna jest praca przy obsłudze ciągników, maszyn i urządzeń osób będących w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych środków o podobnym działaniu;
– przy agregowaniu ciągnika ze sprzętem współpracującym należy zachować ostrożność, agregowanie i odczepianie maszyn od ciągnika wykonuje kierowca ciągnika
– podczas obsługi urządzeń z ruchomymi elementami roboczymi należy bewzględnie unikać manipulowania rękami w ich pobliżu;
– pilarki tarczowe do cięcia wzdłużnego powinny być wyposażone w klin rozszczepiający ustawiony za tarczą piły, w kaptur ochronny osłaniający górne zęby piły oraz w osłonę tarczy piły nad i pod stołem, z wyłączeniem jej części roboczej;
– w czasie użytkowania maszyn i urządzeń do obróbki drewna i metali (pilarek, szlifierek itp.) wskazane jest używanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej w postaci kasku, osłony twarzy, okularów, ochronników słuchu i tym podobnych. Odzież robocza powinna być obcisła, zapięta, bez zwisających części.
Każdy rolnik, jak i osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, powinny stosować się do wszelkich zaleceń odnośnie ich pracy. Zalecenia te są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim praca na terenach uprawnych, jak i wokoło gospodarstw staje się bezpieczniejsza dla rolnika, a ryzyko występowania wypadków z pewnością się zmniejsza.
PT KRUS W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ
źródła:
– broszura KRUS „Zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym”