Trwają żniwa, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!

lip 26, 2024

Dane statystyczne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wskazują, iż podczas żniw wypadkom ulega jedna czwarta osób poszkodowanych pracujących w gospodarstwie rolnym w skali roku. Wspólnie możemy zadbać o to, żeby liczba tych zdarzeń uległa zmniejszeniu.

 Do najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy rolniczej w trakcie prowadzonych żniw możemy zaliczyć upadek, pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń oraz uderzenie i przygniecenie. Nie bez znaczenia pozostają również takie czynniki jak pośpiech czy brak zastosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, czego przykładem może być postępowanie niezgodne z instrukcją obsługi maszyn, dokonywanie napraw bez uprzedniego wyłączenia napędu oraz wykonywanie pracy przy użyciu niesprawnych maszyn rolniczych. Warto mieć na uwadze, że to właśnie nieodpowiednia obsługa tych pojazdów i urządzeń jest najczęstszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym wśród rolników.

 

Poniżej przedstawiamy zasady bezpieczeństwa, których przestrzeganie może zminimalizować ryzyko wypadku przy pracy rolniczej:

 

  • dobra organizacja i planowanie prac, aby uniknąć nagromadzenia się obowiązków w pośpiechu
  • bezwzględne przestrzeganie instrukcji obsługi maszyn rolniczych
  • użytkowanie maszyn i urządzeń wyposażonych w osłony i zabezpieczenia ruchomych części
  • dbanie o sprawny układ hamulcowy, kierowniczy i sygnalizacji świetlnej
  • zabezpieczanie maszyn i urządzeń podczas pracy i postoju
  • wykonywanie wszelkich napraw oraz usuwanie zanieczyszczeń i zapchań tylko po uprzednim wyłączeniu silnika
  • nie spożywanie alkoholu podczas wykonywania prac polowych i nie przystępowanie do pracy w stanie nietrzeźwości
  • posiadanie w kombajnie/ciągniku apteczki pierwszej pomocy oraz gaśnicy
  • odłączanie hederu przed wyjazdem na drogę publiczną
  • odpoczywanie, aby zapewnić sobie odpowiednią regenerację sił
  • uzgadnianie sposobu porozumiewania się podczas wykonywania pracy zespołowej
  • stosowanie właściwej odzieży i obuwia roboczego
  • dbanie o to, aby maszyny używane podczas prac polowych były wyposażone w mocne i dobrze zamontowane drabinki, schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty
  • prawidłowe wychodzenie z maszyn, tj. twarzą do maszyny oraz z zachowaniem trzypunktowego podparcia
  • zabezpieczanie przewożonych ładunków objętościowych
  • prawidłowe przewożenie osób w przyczepach ciągnikowych – przyczepy takie muszą być do tego przystosowane i wyposażone w stałe siedziska, podwyższone burty oraz drabinkę służącą do wchodzenia i schodzenia
  • ograniczanie ekspozycji ciała, przede wszystkim głowy na działanie słońca i wysokich temperatur.

 

W sytuacji, gdy dojdzie już do wypadku, należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć otoczenie, wyłączyć maszynę i zatrzymać ruch wokół niej. Niezwłocznie należy powiadomić służby ratownicze i przystąpić – w razie możliwości, po upewnieniu się, iż nie grozi nam samym niebezpieczeństwo – do udzielania pierwszej pomocy.  W przypadku krwawienia ważne jest zatamowanie krwawienia poprzez ucisk, założenie opatrunku w miejscu gdzie występuje krwawienie. Pierwsza pomoc w przypadku złamań, zwichnięć i skręceń, opiera się natomiast na bardzo prostych zasadach i polega na unieruchomieniu kończyny w możliwie komfortowy i stabilny sposób oraz ograniczeniu niepotrzebnych ruchów ani wstrząśnień.  Unieruchamiając kończyny należy zadbać o to, żeby uczynić to w pozycji najwygodniejszej dla poszkodowanego. W przypadku uszkodzenia kości unieruchamiamy uszkodzoną kość z dwoma sąsiadującymi stawami, a w przypadku uszkodzenia w stawie – uszkodzony staw z dwiema sąsiednimi kośćmi. Natomiast, jeżeli mamy do czynienia ze złamaniem otwartym, przed unieruchomieniem, należy zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć również o ochronie życia i zdrowia najmłodszych członków rodziny, czyli dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia. Osoby dorosłe są odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo, dlatego też podczas trwania tego wypełnionego pracą na polu okresu, należy pamiętać o szczególnej ostrożności i zadbać o to, żeby dzieci miały odpowiednią opiekę, nie zbliżały się do pracujących maszyn rolniczych czy też nie obsługiwały pojazdów mechanicznych – zwłaszcza ciągników. Ponadto należy każdorazowo upewnić się, czy wyciągnęliśmy kluczyki ze stacyjki, a przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie oraz najmłodsi, których bardzo łatwo można nie zauważyć.

 

 

PT KRUS w Środzie Śląskiej

 

Źródła:

– materiały własne KRUS

Share This
Skip to content