Wizyta wójta gminy Malczyce we wrocławskiej siedzibie firmy General Electric

wrz 3, 2020

 

Wizyta poświęcona była wspólnemu przedsięwzięciu mającemu na celu odtworzenie linii kolejowej prowadzącej ze stacji PKP do portu rzecznego oraz stoczni MALBO.

Od ponad półtora roku próbujemy razem z firmą GE, ARAW, FABICO, MALBO, DOZAMEL doprowadzić do odbudowy toru kolejowego należącego do firmy PKP. Tor ten jest strategiczną inwestycją związaną z rozwojem oraz funkcjonowaniem portu oraz stoczni należącej do nas, a dzierżawionej przez spółkę MALBO z Wrocławia. Już dzisiaj posiadamy deklarację wielu firm, które chciałyby i skorzystałyby z tej bocznicy jako źródła transportu dla swoich dostaw lub wysyłek swoich produkcji. Firma GE jest najlepszym przykładem, gdyż port Malczyce jest dla nich szansą na intensywniejszy rozwój i znaczną poprawę bilansu finansowego. Chcieliby, właśnie z portu w Malczycach, drogą wodną, na barkach transportować swoje generatory w różne miejsca świata. Oczywiście z rozwoju przedsiębiorczości na terenie portu i stoczni skorzystają wszyscy mieszkańcy gdyż to oznacza więcej miejsc pracy oraz większe wpływy podatkowe do kasy budżetu, dlatego bardzo nam zależy aby porozumieć się z PKP w tej kwestii ? komentuje wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski

General Electric to amerykańska firma, która działa w Polsce od 1992 r. GE wciąż rozszerza swoją działalność w naszym kraju. Przedstawiciele firmy podkreślają, że po tylu latach jest to już praktycznie polska firma, która produkuje zarówno na potrzeby naszego rynku, jak i rynków zagranicznych. GE zatrudnia w Polsce 7300 pracowników w 8 zakładach produkcyjnych. Swoje oddziały ma w Warszawie, Elblągu, Zielonce, Łodzi, Bielsku-Białej (dwie fabryki) i Krakowie, a na Dolnym Śląsku w Kłodzku i właśnie we Wrocławiu.

Obecnie we wrocławskiej fabryce General Electric budowane są generatory energii sprzedawane na cały świat. Firma wysyłała je już do Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Malezji, Indii czy Tajlandii. Rocznie we Wrocławiu powstaje 40 takich generatorów. Przy ich tworzeniu pracuje ponad 1000 osób. Dolnośląska fabryka wysyła swoje urządzenia w świat drogą morską. Jednostki ważące prawie 500 ton dostarczane są drogą kolejową.

Przypomnijmy, że firma GE wraz z Lufthansą otworzyły fabrykę pod Środą Śląską, która  zajmuje się serwisowaniem silników samolotowych. – Spółka XEOS, jest wyjściem naprzeciw współczesnym wyzwaniom. Jest to bardzo dobry przykład współdziałania i  współpracy dwóch firm, aby móc tworzyć wspólne projekty.

zdjęcie: https://www.wroclaw.pl

Share This
Skip to content