Zasady prowadzenia agitacji wyborczej

wrz 25, 2023

INFORMACJA

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 ze zm.) w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały podlegają ochronie prawnej. Ustawodawca w art. 109 przywołanej ustawy materiałem wyborczym określił każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami. Dodatkowo wskazał, że materiały wyborcze mają zawierać wyraźne oznaczenie komitetu, który go wydał.

Przepisy kodeksu wyborczego wyraźnie definiują, gdzie i na jakich zasadach może być prowadzona agitacja wyborcza. Zgodnie z art. 114 tejże ustawy wójt, burmistrz, prezydent niezwłocznie po rozpoczęciu kampanii wyborczej zapewnia na podległym mu obszarze odpowiednią liczbę miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów wszystkich komitetów wyborczych. Wykaz tych miejsc powinien być podany do publicznej wiadomości.

Zapisy art. 110 § 1  kodeksu wyborczego  dopuszczają umieszczanie plakatów i haseł wyborczych w innych miejscach, a w szczególności na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych jednak  może się to  odbyć wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Brak takiej zgody powoduje, że plakaty i hasła wyborcze umieszczone zostały nielegalnie i właściciel lub osoba zarządzająca daną nieruchomością, obiektem lub urządzeniem może usunąć takie materiały bez ponoszenia odpowiedzialności prawnej, dodatkowo obciążając kosztami usunięcia komitety wyborcze, które nie dopełniły kodeksowego obowiązku.

Jeśli plakat wyborczy zostanie umieszczony w miejscu, w którym stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia ustawodawca zobowiązał policję lub straż gminną (miejską) do jego usunięcia na koszt komitetu wyborczego (art. 110 § 5 kodeksu wyborczego). Przy czym jednostki te zobligowane są do informowania pełnomocnika odpowiedniego komitetu wyborczego o takiej sytuacji.
Odpowiedzialność karna za umieszczanie plakatów wyborczych bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia jak również umieszczenie ich w sposób powodujący szkody przy ich usunięciu stanowi wykroczenie, za które osoba rozwieszająca plakaty i hasła wyborcze może zostać ukarana karą grzywny (art. 495 § 1 kodeksu wyborczego).

Tej samej karze podlegają pełnomocnicy wyborczy, którzy w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usuną plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii (art. 495 § 2 kodeksu wyborczego). Gdy pomimo nałożonych sankcji karnych pełnomocnik wyborczy w dalszym ciągu nie wywiązuje się z obowiązku usunięcia plakatów i haseł wyborczych to właściwy dla danej gminy wójt, burmistrz lub prezydent postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych, kosztami obciążając obowiązanego pełnomocnika (art. 110 § 7 kodeksu wyborczego).

 

Urząd Gminy Malczyce informuje, że na stronie BIP w zakładce Wybory i referenda – wybory do Sejmu i Senatu umieszczone są wszystkie  informacje  dotyczące wyborów  do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15.10.23 r.

Informacja Wójta Gminy Malczyce z dnia 10 sierpnia 2023 r. o wykazie miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów wyborczych  więcej https://bip.malczyce.wroc.pl/index.php/wybory-i-referenda/74-wybory-do-sejmu-rp-i-do-senatu-rp-15102023-r-/832-2023-08-10-10-47-21

Share This
Skip to content